Обезщетение при трудова злополука
Пострадалите в трудова злополука имат право на обезщетение от работодателя дори да нямат застраховка. Предпоставка за това е признаването на злополуката като трудова по надлежния ред от НОИ.
Правото на иск за обезщетение е лично и принадлежи на пострадалия ако злополуката е довела до временна неработоспособност (болничен) или трайно намалена работоспособност (инвалидизация) 50 и над 50 на сто. Когато инцидентът е причинил смъртта на работника/служителя право на обезщетение (кръвнина) имат близките му – съпруг/съпруга, лице с което е живял на съпружески начала, деца и родители. Повече за обезщетенията при смърт на работник от трудова злополука можете да откриете тук.
Отговорността на работодателя е налице, независимо от това дали негов орган или друг негов работник или служител имат вина за настъпването на трудовата злополука. Най-често срещаните травми при трудова злополука са счупен крак или ръка, но се срещат и много други наранявания на здравето, които се определят като средна телесна повреда или тежка телесна повреда.
В случай, че пострадалият е получил плащане по застраховка „Трудова злополука“, обезщетението от работодателя ще бъде намалено със сумата, изплатена по застраховката, ако тя е била за сметка на работодателя.
Работодателят отговаря за претърпените от служителя неимуществени вреди – болките и страданията му. Дължи и имуществените такива – разходи за лечение, лекарства, медицински консумативи, разлика в заплатата и обезщетението от НОИ и др.
На практика, рядко работодателите изплащат обезщетение за трудова злополука по доброволен ред на служителите си. Повече за причините за това, можете да прочетете в нашата статия “Защо работодателите рядко изплащат обезщетение при трудова злополука доброволно“.
Независимо от това, дори трудовото правоотношение да е прекратено можете да претендирате обезщетението по съдебен ред в рамките на 3 години от датата на злополуката.
Как се определя обезщетението при трудова злополука?
Съгласно чл.52 от ЗЗД:
„Чл. 52. Обезщетение за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост.“
Понятието „справедливост“ що се отнася до човешкия живот и здраве е много субективно. Поради тази причина и обезщетенията, които се изплащат могат значително да се различават, в зависимост от това доколко сте наясно с правата си, с установената съдебна практика за обезщетяване както и с тънкостите, които крие материята – доказването на събитието и възможната груба небрежност допусната от страна на пострадалия.
За нас от Правна кантора IES
Правна кантора IES предлага правна помощ на пострадали при трудова злополука от цялата страна, с цел получаването на максимално обезщетение. Нашата мисия е да бъдем полезни не само на хората, които решат да станат наши клиенти, но на всички пострадали при трудова злополука. Поради тази причина имате възможност да се консултирате с наш юрист онлайн или по телефон и да получите отговор на всички ваши въпроси относно правата Ви за претендиране на обезщетение от работодателя. Консултациите са напълно безплатни. Задайте своя въпрос онлайн тук или се свържете с нас на националните ни телефони за цялата страна. В случай, че решите да търсите правата си, кантората ни може да Ви представлява в съда или извънсъдебно, с цел получаването на справедливо обезщетение за неимуществени и имуществени вреди.
Защо да изберете
адвокат при трудова злополука от IES
за нашата работа