Застраховката Каско е най-разпространената доброволна застраховка в България. Тя на практика е класическа имуществена застраховка на движимо имущество – сухопътно превозно средство, най-често лек автомобил. Застраховката покрива различни рискове, като всички застрахователни дружества, които я предлагат могат да застраховат даденото превозно средство при частично застрахователно покритие, така и при пълно застрахователно покритие. Рискът кражба на МПС е може би най-важния и поради тази причина той обикновено се включва в най-разширения пакет защита, които застрахователите предлагат, а именно ”Пълно Каско”.
Какво да направя в случай на кражба на автомобил
Когато забележите, че автомобилът Ви е откраднат, трябва незабавно да съобщите в полицията. Ще бъде образувано досъдебно производство, с цел установяване на извършителя на престъплението. В рамките на срокът, посочен в застрахователната Ви полица (най-често 24 часа от узнаването при кражба на автомобил) трябва да уведомите застрахователя за настъпилото застрахователно събитие и да предявите претенция. Застрахователят по застраховка Каско ще изиска от Вас пълната информация за събитието, както и допълнителни документи, включително предаване на наличните резервни ключове. Решение по застраховката трябва да бъде взето в максимален срок от 6 месеца от датата на предявяването на претенцията, като застрахователят при всички положения ще изисква разследването да приключи или да бъде спряно.
Какво се случва ако автомобилът не бъде намерен
Ако разследващите органи не установят дееца и съответно не открият автомобила, прокурорът ще издаде постановление за спиране на наказателното производство. С този акт разследването се спира, като периодично разследващите органи следва да докладват на прокурора за нови доказателства свързани с разследването. Обикновено, след представяне на това постановление застрахователят взима решение по претенцията за изплащане на обезщетение.
Какво да правя ако получа отказ за изплащане на обезщетение
Ако получите отказ по Каско при кражба на автомобил Ви препоръчваме да се свържете с адвокат по застрахователно право за консултация и преглед на документите по казуса. Отказите по такива претенции са честа практика, тъй като кражбата на МПС представлява пълно погиване на вещта по смисъла на застрахователния договор и съответно застрахователното дружество дължи пълната застрахователна сума, доколкото тя не надхвърля действителната стойност на автомобила. Често основанията за отказ не са коректни и могат да бъдат оспорвани по доброволен или съдебен ред. В Кодекса за застраховането е ясно определено, че отказът по имуществена застраховка е възможен само в следните случаи:
- умишлено причиняване на застрахователното събитие от лице, което има право да получи застрахователното обезщетение;
- умишлено причиняване на застрахователното събитие от застраховащия с цел получаване на застрахователното обезщетение от друго лице;
- неизпълнение на задължение по застрахователния договор от страна на застрахования, което е значително с оглед интереса на застрахователя, било е предвидено в закон или в застрахователния договор и е довело до възникване на застрахователното събитие;
- в други случаи, предвидени със закон.
Най-честата причина за отказ по Каско при кражба на автомобил е свързана с горепосочената т.3 Следва да имате предвид обаче, че застрахователят може да откаже в този случай само ако Вашето неизпълнение на договора е довело до възникване на застрахователното събитие, което е в тежест на доказване от страна на застрахователя. По най-честите случаи на отказ има и достатъчно формирана съдебна практика, което допълнително може да Ви ориентира дали правата ви са нарушени или отказът е основателен.
Правна кантора IES е на разположение за юридическо съдействие в случай на отказ по застраховка Каско при кражба на автомобил. В случай, че правата Ви са нарушени, кантората ни ще Ви представлява пред съда за получаването на пълния размер на застрахователното обезщетение. Свържете се с нас за безплатна консултация!