Кой има право на обезщетение при ПТП за неимуществени вреди?
Всеки пострадал при ПТП, освен виновния водач има право на обезщетение за неимуществени вреди, което е дължимо от застрахователя по гражданска отговорност на отговорния за катастрофата.
Всеки пострадал, независимо дали е пешеходец, колоездач, пътник, шофьор на МПС (извън виновния водач) има право да получи такова обезщетение при ПТП. В случай, че лицето е починало вследствие на ПТП-то, това право имат неговите близки (съпруг/а, родители и деца), включително лице живяло във фактическо съжителство с починалия, като всеки от тях поотделно има право да получи обезщетение, което в разговорния език се нарича кръвнина при ПТП. Повече за обезщетенията при смърт от ПТП можете да прочетете тук.
Когато виновният водач няма валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ , когато е неизвестен, чужд гражданин или застрахован при чуждестранен Застраховател или инцидентът е настъпил на територията на друга държава пострадалото лице също има право на обезщетение при ПТП.
Как се определя обезщетението за неимуществени вреди при ПТП?
Съгласно чл.52 от ЗЗД:
„Чл. 52. Обезщетение за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост.“
Понятието „справедливост“ що се отнася до човешкия живот и здраве е изключително субективно. Поради тази причина и обезщетенията, които се изплащат могат да бъдат много различни, в зависимост от това доколко сте наясно с правата си, с установената съдебна практика за обезщетяване както и с тънкостите, които крие материята – доказването на събитието и възможното съпричиняване от страна на потърпевшия от ПТП-то.
Не на последно място от значение е и кой е конкретният Застраховател, който следва да Ви изплати обезщетението.
Какъв е срокът?
Срокът за пострадалите да претендират обезщетение при ПТП е 5 години от датата на настъпването на инцидента.
Какви са първите стъпки, които трябва да предприемете?
От съществено значение е да сте наясно, че предприемането на каквито и да било действия свързани със застрахователното обезщетение не е спешно и не изисква Вашите активни действия в рамките на часове или дни след инцидента. Много често пострадалите при ПТП биват подлъгвани да ангажират адвокат непосредствено след инцидента под влияние на силния стрес и поради това, че получават неточна информация относно правата им и сроковете свързани с претендирането на обезщетение. Не трябва да забравяте, че изборът на адвокат при ПТП е въпрос на изграждане на доверие и следва да вземете решение кой да защитава правата Ви на база професионалните му и лични качества, а не прибързано или поради причината, че Ви се предлагат парични помощи от самите адвокати.
За нас от Правна кантора IES
Нашата мисия е да бъдем полезни не само на хората, които решат да станат наши клиенти, но на всички пострадали при ПТП. Поради тази причина имате възможност да се консултирате с адвокат при ПТП от кантората ни онлайн, по телефон или на място в офисите ни и да получите отговор на всички Ваши въпроси относно правата Ви за претендиране на застрахователно обезщетение. Консултациите са напълно безплатни и не Ви ангажират по никакъв начин да сключите договор с нас. Задайте своя въпрос онлайн тук или се свържете с нас на националните ни телефони за цялата страна за консултация или записване на час за среща. Можете да ни изпратите съобщение и във Viber или WhatsApp на 0877 638281.
През 2024 г. Правна кантора IES продължава своята кампания за безплатни консултации на пострадали при ПТП, претърпели телесни наранявания, както и за близките на починали в пътни инциденти, които имат право на застрахователно обезщетение при ПТП. Консултациите се провеждат от адвокат при ПТП в офиса на кантората в град София, в останалите ни офиси по областните градове или чрез видео разговор. Повече информация за кампанията можете да намерите тук
Интервю с Управителя на кантората – Любомир Спасов Алексиев наскоро беше публикувано във Volontime – социалната мрежа за добри дела в България!
Защо да изберете
адвокат при ПТП от IES
за нашата работа